Ponad dwukrotny wzrost zysku netto ASBIS w okresie trzech kwartałów 2018 roku

Listopad 07, 2018

KOMUNIKAT PRASOWY

Ponad dwukrotny wzrost zysku netto ASBIS w okresie trzech kwartałów 2018 roku

Przychody oraz zyski grupy przekroczyły oczekiwania, grupa podwyższyła prognozę finansową na 2018 r.

Limassol, Cypr, 7 listopada 2018 r - ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, wypracował bardzo dobre wyniki finansowe w okresie zarówno pierwszych trzech kwartałów tego roku, jak i w samym III kwartale 2018 r. Przychody ze sprzedaży w okresie trzech kwartałów 2018 r. wyniosły blisko 1,5 mld USD w porównaniu do 0,9 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 59%. Zysk brutto zwiększył się o 37% do 68,8 mln USD z 50,2 mln USD w I-III kw. 2017 r. Zysk netto w okresie I-III kw. 2018 r. wzrósł ponad dwukrotnie, do 7,1 mln USD z 3,1 mln USD w porównywalnym okresie ubiegłego roku. W samym III kw. 2018 r. Grupa wypracowała przychody w wysokości 532,3 mln USD w porównaniu do 372,8 mln zł w analogicznym okresie 2017 r., co oznacza wzrost o 43%. Zysk brutto zwiększył się do 25,6 mln USD z 20,0 mln USD w III kw. 2017 r. (wzrost o 27%), natomiast zysk netto w III kw. 2018 r. wzrósł dwukrotnie, do 4,2 mln USD z 2,1 mln USD w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

ASBIS pozostaje dystrybutorem pierwszego wyboru dla wielu światowych producentów IT, a strategią Grupy jest wypracowywanie jak najlepszych wyników dla swoich akcjonariuszy. W ciągu trzech kwartałów 2018 roku największy udział w przychodach Grupy miały kraje byłego ZSRR (wzrost o 74%) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (wzrost o 28%). Wszystkie najważniejsze linie produktowe zanotowały istotne wzrosty sprzedaży w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Czynnikiem największych wzrostów sprzedaży w tym okresie była sprzedaż smartfonów, która wzrosła o blisko 145% w porównaniu z trzema kwartałami 2017 r. Spośród innych linii produktowych, w okresie I-III kw. 2018 r., Grupa zanotowała wzrost sprzedaży m.in. laptopów (wzrost o 43%) i dysków SSD (wzrost o 36%).

31 października 2018 roku Spółka podwyższyła prognozę finansową na 2018 r., zgodnie z którą zakłada wypracowanie przychodów pomiędzy 2,1 mld USD a 2,2 mld USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 11,5 mln USD a 13,0 mln USD.

6 listopada 2018 r. Rada Dyrektorów podjęła decyzję o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy z zysku za 2018 rok w wysokości 0,05 USD na akcję. Dzień ustalenia prawa akcjonariuszy do zaliczki wyznaczony został na piątek 7 grudnia 2018 r., a dzień wypłaty zaliczki na 20 grudnia 2018 r.

Trzy kwartały 2018 roku by dla nas dobrym, ale też intensywnym okresem pracy. Nasze przychody rosły w bardzo szybkim tempie, rosła również nasza zyskowność. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych wzrostów naszych wyników. Przed nami najlepszy okres w roku pod kątem zarówno sprzedaży, jak i, co jest bardziej istotne, zyskowności. Jesteśmy do tego przygotowani – dzięki dobrej strategii sprzedażowej, zwiększyliśmy udział w większości rynków, na których jesteśmy obecni. Oznacza to, że wystartowaliśmy w IV kwartał z silnej pozycji, którą będziemy chcieli jeszcze bardziej umocnić w tym kwartale. Nasze działania będą jednak kładły nacisk nie tylko na przychody, ale też na zyskowność. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podwyższenie naszej prognozy wyników finansowych, która zakłada realizację zarówno wyższych przychodów, jak i zysków” – powiedział Siarhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

 

SZCZEGÓŁOWE DANE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY

Regiony krajów byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie miały największy udział w naszych przychodach. Nie zmieniło się to w III kw. oraz w okresie dziewięciu miesięcy 2018 r. W III kw. 2018 r. sprzedaż w krajach byłego ZSRR zwiększyła się o 52%, podczas gdy sprzedaż w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła o 13%. W ciągu dziewięciu miesięcy 2018 r. w regionie krajów byłego ZSRR sprzedaż wzrosła o 74%, podczas gdy sprzedaż w Europie Środkowo-Wschodniej o 28%. Mocno wierzymy, że silny trend wzrostowy naszej sprzedaży na obu terytoriach utrzyma się w najbliższej przyszłości” – skomentował Siarhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

SPRZEDAŻ WEDŁUG REGIONÓW 

Udział krajów byłego ZSRR w przychodach ASBIS ogółem wzrósł do 51,9% w ciągu trzech kwartałów 2018 r. z 47,3% w analogicznym okresie ubiegłego roku. Grupa poprawiła również istotnie sprzedaż w Europie Zachodniej (wzrost o 99%) oraz w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki (wzrost o 42%).

SPRZEDAŻ WEDŁUG KRAJÓW 

Analiza według krajów pozwala na lepsze zrozumienie wspomnianych powyżej trendów. Wzrost w krajach byłego ZSRR wynikł z ciągłej poprawy w Rosji (+63% w III kw. 2018 oraz +58% za dziewięć miesięcy 2018), na Ukrainie (+38% w III kw. 2018 oraz +79% za dziewięć miesięcy 2018), w Kazachstanie (+48% w III kw. 2018 oraz +59% za dziewięć miesięcy 2018) oraz na Białorusi (+51% w III kw. 2018 oraz +71% za dziewięć miesięcy 2018).

W okresie 9 miesięcy 2018 r. 22-proc. wzrost na Słowacji w połączeniu z 11-proc. wzrostem w Rumunii oraz 8-proc. wzrostem w Czechach przyczynił się do wzrostu w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Wynik na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest determinowany głównie przez przychody w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (+31% w III kw. 2018 oraz +55% za dziewięć miesięcy 2018).

SPRZEDAŻ WEDŁUG LINII PRODUKTOWYCH

W okresie zarówno III kw. 2018 r. oraz 9 miesięcy 2018 r. prawie wszystkie główne linie produktowe Grupy odnotowały wzrosty w stosunku do analogicznych okresów roku poprzedniego.

Kluczowym czynnikiem wzrostu sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. była sprzedaż smartfonów, która wzrosła w tym okresie o 145% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W tym samym czasie przychody ze sprzedaży procesorów wzrosły o 22%, dysków twardych o 15%, laptopów o 43%, a dysków SSD o 36%.

 

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z:

Iwona Mojsiuszko

8Sense Public Relations

Tel. +48 502 344 992

E-mail: iwona.mojsiuszko@8sensepr.pl

 

Najważniejsze informacje o ASBIS  

ASBISc Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej (IT) na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA): Europie Środkowo-Wschodniej, republikach nadbałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, łączącym szeroki zasięg geograficzny działalności z szerokim portfolio produktów dystrybuowanych w modelu "one-stop-shop".

ASBIS Enterprises Plc ma siedzibę na Cyprze i specjalizuje się w dystrybucji sprzętu i oprogramowania komputerowego, rozwiązań mobilnych, komponentów IT i peryferiów, a także szerokiej gamy produktów informatycznych i urządzeń cyfrowych. Spółka założona w roku 1990, jest obecna w Europie Środkowo-Wschodniej, krajach nadbałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, prowadząc sprzedaż w 60 krajach świata.

Grupa dystrybuuje produkty wielu producentów, produkuje i sprzedaje produkty pod markami własnymi: Prestigio (smartfony, tablety, pamięci zewnętrzne, oprawione w skórę akcesoria USB, urządzenia GPS i Car-DVR, Multiboardy itp.), Canyon (odtwarzacze MP3, produkty sieciowe i inne urządzenia peryferyjne) i Perenio („IoT”).

ASBIS posiada podmioty zależne w 24 krajach, zatrudnia około 1 500 osób i zaopatruje 30 tysięcy klientów.

Od października 2007 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod symbolem ASB (ASBIS).

Więcej informacji na stronie internetowej Grupy pod adresem: www.asbis.com oraz investor.asbis.com 

Disclaimer: The information contained in each press release posted on this site was factually accurate on the date it was issued. While these press releases and other materials remain on the Company's website, the Company assumes no duty to update the information to reflect subsequent developments. Consequently, readers of the press releases and other materials should not rely upon the information as current or accurate after their issuance dates.