ASBIS MOŻE WYPRACOWAĆ NAJWYŻSZY ZYSK W HISTORII SPÓŁKI

Pazdziernik 22, 2020

KOMUNIKAT PRASOWY

ASBIS MOŻE WYPRACOWAĆ NAJWYŻSZY ZYSK W HISTORII SPÓŁKI

KOMUNIKAT PRASOWY - Limassol, Cypr; Warszawa, Polska; 22 października 2020 r.

SPÓŁKA PODWYŻSZA PROGNOZĘ ZYSKU NETTO NA 2020 R. O 25% WZGLĘDEM WYŻSZEJ GRANICY PIERWOTNEJ PROGNOZY

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, podwyższył opublikowaną w sierpniu tego roku prognozę zysku netto na 2020 rok. Zgodnie z nową prognozą zysk netto po opodatkowaniu będzie kształtował się pomiędzy 23,0 mln USD a 25,0 mln USD, co oznacza, że może być wyższy o 25% od pierwotnie zakładanego. Przychody ze sprzedaży pozostają na poziomie pierwotnej prognozy, czyli pomiędzy 2,0 miliarda USD a 2,2 miliarda USD.

11 sierpnia 2020 r. Grupa opublikowała prognozę finansową na 2020 rok. Zakładała ona wypracowanie przychodów na poziomie pomiędzy 2,0 miliarda USD a 2,2 miliarda USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 18 milionów USD a 20 milionów USD.

ASBIS rozwija się w tym roku bardzo dynamicznie. Tak jak zapowiadaliśmy stawiamy nie tylko na rozwój tradycyjnego kanału dystrybucji, ale też na rozwój sprzedaży wyżej marżowych produktów i rozwiązań IT. Mamy bardzo silną pozycję na naszych rynkach, dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz umiejętności wprowadzania na rynek potrzebnych produktów, spełniających oczekiwania naszych klientów. Szybko dostosowaliśmy się do otoczenia rynkowego i jesteśmy w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na sprzęt oraz zaawansowane rozwiązania IT. Dlatego spodziewamy się, że nasza zyskowność w tym roku będzie wyższa, od pierwotnie zakładanej. Biorąc pod uwagę koszty finansowe i operacyjne, które mają być niższe niż przewidywano, mamy wszelkie powody, by sądzić, że rok 2020 będzie najbardziej zyskownym rokiem w naszej historii” – powiedział Siarhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

Podwyższenie prognozy wyników finansowych wynika ze:

 • wzrostu sprzedaży wyżej marżowych produktów i rozwiązań IT,
 • niższych niż zakładano kosztów finansowych,
 • niższych niż przewidywano kosztów operacyjnych.

 

Istotne założenia prognozowanych wyników:

 • nie wystąpi druga fala pandemii oraz kolejne blokady rynków, które mogą doprowadzić do znaczącego zmniejszenia wydatków konsumenckich
 • sytuacja na naszych głównych rynkach, tj. w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie, na Białorusi oraz na Słowacji, nie pogorszy się w porównaniu do 2019 roku
 • nie nastąpi znaczna dewaluacja walut Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy, dlatego też nie wpłynie to negatywnie na popyt na tych rynkach,
 • nie nastąpią istotne zakłócenia w ogólnym otoczeniu gospodarczym na pozostałych rynkach, na których działa Spółka,
 • nie wystąpi znaczący spadek popytu na wysoko marżowe produkty i rozwiązania zarówno w zakresie dystrybucji z wartością dodaną (VAD) jak i na produkty Apple,
 • konkurencja we wszystkich głównych segmentach pozostanie podobna jak w 2019 roku, nie będzie istotnych nowych uczestników rynku,
 • Grupa będzie nadal korzystała z korzystnych warunków handlowych u swoich kluczowych dostawców,
 • segment smartfonów nie pogorszy się o więcej niż 15% na rynkach, na których działa Grupa.

 

Więcej informacji mediom udziela:

  Iwona Mojsiuszko
  8Sense Public Relations
  Tel. +48 502 344 992
  E-mail: iwona.mojsiuszko@8sensepr.pl

   

  Najważniejsze informacje o ASBIS  

  ASBISc Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej (IT) na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA): Europie Środkowo-Wschodniej, republikach nadbałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, łączącym szeroki zasięg geograficzny działalności z szerokim portfolio produktów dystrybuowanych w modelu "one-stop-shop".

  ASBIS Enterprises Plc ma siedzibę na Cyprze i specjalizuje się w dystrybucji sprzętu i oprogramowania komputerowego, rozwiązań mobilnych, komponentów IT i peryferiów, a także szerokiej gamy produktów informatycznych i urządzeń cyfrowych. Spółka założona została w roku 1990, prowadzi obecnie sprzedaż w 56 krajach świata.

  Grupa dystrybuuje produkty wielu producentów oraz jest producentem marek: Prestigio (tablety, pamięci zewnętrzne, urządzenia GPS i car-DVR, multiboardy, itp.), Canyon (power banki, produkty sieciowe i inne urządzenia peryferyjne) i Perenio („IoT”).

  ASBIS posiada podmioty zależne w 27 krajach, zatrudnia blisko 1 800 osób i zaopatruje około 20 tysięcy klientów. W 2019 roku sprzedaż Grupy przekroczyła 1,9 mld USD.

  Od października 2007 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod symbolem ASB (ASBIS).

  Więcej informacji na stronie internetowej Grupy pod adresem: www.asbis.com oraz investor.asbis.com

Disclaimer: The information contained in each press release posted on this site was factually accurate on the date it was issued. While these press releases and other materials remain on the Company's website, the Company assumes no duty to update the information to reflect subsequent developments. Consequently, readers of the press releases and other materials should not rely upon the information as current or accurate after their issuance dates.