WZROST ZYSKOWNOŚCI ORAZ KOMPETENCJI W PERSPEKTYWICZNYM SEKTORZE USŁUG IT DLA BIZNESU

Listopad 07, 2019

KOMUNIKAT PRASOWY

WZROST ZYSKOWNOŚCI ORAZ KOMPETENCJI W PERSPEKTYWICZNYM SEKTORZE USŁUG IT DLA BIZNESU

KOMUNIKAT PRASOWY - Limassol, Cypr; Warszawa, Polska; 6 listopada 2019 r

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z deklaracjami, w okresie zarówno trzech kwartałów tego roku, jak i w samym III kwartale, koncentrował się na działaniach generujących wyższe marże, czyli dystrybucji z wartością dodaną (VAD) i rozwoju portfolio marek własnych zarówno w korporacyjnych jak i konsumenckich segmentach rynku IT. W czerwcu 2019 r. ASBIS wprowadził na rynek pierwszą na świecie intuicyjną klawiaturę Prestigio Click & Touch, która łączy właściwości klasycznej klawiatury, touchpad'a i myszy komputerowej. Kontynuując swoją strategię, w lipcu tego roku Grupa przejęła za 574 tysięcy USD wiodącą na rynku białoruskim spółkę AVECTIS, która znacznie wzmocniła jej kompetencje w sektorze korporacyjnych usług IT. Wynik tych działań powinien być widoczny we wzroście marż w kolejnych okresach sprawozdawczych oraz wyższej zyskowności Grupy.

Przychody ze sprzedaży w okresie trzech kwartałów 2019 r. wyniosły ponad 1,25 mld USD, zysk brutto wyniósł 69,4 mln USD, natomiast zysk netto 7,2 mln USD. W samym III kw. 2019 r. Grupa wypracowała przychody w wysokości 462,7 mln USD, zysk brutto wyniósł 27,2 mln USD, a zysk netto 4,6 mln USD. Marża brutto w III kw. 2019 r. wyniosła 5,88% i była najwyższa od III kw. 2016 r.

27 marca 2019 r. Grupa opublikowała prognozę finansową na 2019 rok. Zakłada ona wypracowanie przychodów na poziomie pomiędzy 1,7 miliarda USD a 1,9 miliarda USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 8,5 milionów USD a 10 milionów USD. Po opublikowaniu wyników finansowych za I-III kwartały tego roku ASBIS zdecydowanie podtrzymuje opublikowaną prognozę finansową.

ASBIS prowadzi obecnie program skupu akcji własnych, w ramach którego planuje do lipca 2020 r. nabyć do 500 tys. akcji, w cenie od 1,5-3 zł za akcję. Na cały program Grupa zamierza przeznaczyć do 300 tys. USD. Od 13 sierpnia 2019 r. Spółka nabyła 223 tys. akcji.

Grupa wypłaciła akcjonariuszom całościową dywidendę z zysków za 2018 r. w wysokości 0,10 USD na akcję (w sumie 5.550.000 USD).


  „Zapowiedzieliśmy koncentrację w tym roku na zyskowności i konsekwentnie realizujemy nasz cel. Ubiegły rok był rekordowy w historii ASBIS pod względem przychodów, czemu sprzyjało kilka czynników zewnętrznych, które w tym roku występują w ograniczonym zakresie. Przewidzieliśmy to, dlatego w 2019 roku skupiliśmy się na poprawie marż. Pomimo mniejszych przychodów zanotowanych rok do roku, nasz zysk netto zarówno w okresie trzech kwartałów, jak i w samym III kwartale jest wyższy od wypracowanych w tych samych okresach ubiegłego roku. Przed nami ostatni, tradycyjnie najlepszy w naszej branży kwartał pod względem sprzedaży i zyskowności. Dlatego widząc wyniki po trzech kwartałach jesteśmy przekonani, że zrealizujemy opublikowaną w marcu prognozę finansową na 2019 r.” – powiedział Siarhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc. 

SZCZEGÓŁOWE DANE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY  

SPRZEDAŻ WEDŁUG REGIONÓW  

Regiony krajów byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie mają największy udział w przychodach Grupy. W ciągu 9 miesięcy 2019 r. w sumie odpowiadały za blisko 78% całkowitej sprzedaży Grupy. Największym regionem sprzedaży dla ASBIS pozostają kraje byłego ZSRR, które w omawianym okresie odpowiadały za ponad 51% sprzedaży.

SPRZEDAŻ WEDŁUG KRAJÓW 

Analizując wyniki sprzedaży, należy wziąć pod uwagę, że spadek sprzedaży to efekt nasycenia poszczególnych rynków smartfonami i wynikającego z tego spowolnienia sprzedaży produktów tej kategorii, która generuje najwyższą sprzedaż Grupy. Spowolnienie to zostało przez Grupę przewidziane.

Warto zwrócić uwagę, że Polska znalazła się po raz kolejny wśród 10 najlepszych pod względem sprzedaży krajów w strukturze Grupy.

SPRZEDAŻ WEDŁUG LINII PRODUKTOWYCH

ASBIS pozostaje dystrybutorem pierwszego wyboru dla wielu światowych dostawców. W ciągu dziewięciu miesięcy 2019 r. nastąpił ogólny spadek przychodów, głównie ze względu na znaczny spadek sprzedaży smartfonów. Największą sprzedaż generowały w omawianym okresie głównie smartfony, procesory, akcesoria i multimedia oraz laptopy.

 

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z:

Iwona Mojsiuszko

8Sense Public Relations

Tel. +48 502 344 992

E-mail:iwona.mojsiuszko@8sensepr.pl      


Najważniejsze informacje o ASBIS  

ASBISc Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej (IT) na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA): Europie Środkowo-Wschodniej, republikach nadbałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, łączącym szeroki zasięg geograficzny działalności z szerokim portfolio produktów dystrybuowanych w modelu "one-stop-shop".

ASBIS Enterprises Plc ma siedzibę na Cyprze i specjalizuje się w dystrybucji sprzętu i oprogramowania komputerowego, rozwiązań mobilnych, komponentów IT i peryferiów, a także szerokiej gamy produktów informatycznych i urządzeń cyfrowych. Spółka założona została w roku 1990, prowadzi obecnie sprzedaż w 60 krajach świata.

Grupa dystrybuuje produkty wielu producentów  oraz jest producentem marek: Prestigio (smartfony, tablety, pamięci zewnętrzne, oprawione w skórę akcesoria USB, urządzenia GPS i Car-DVR, Multiboardy itp.), Canyon (odtwarzacze MP3, produkty sieciowe i inne urządzenia peryferyjne) i Perenio („IoT”) oraz Atlantech (serwery, pamięci masowe, rozwiązania dla centrów danych).

ASBIS posiada podmioty zależne w 26 krajach, zatrudnia ponad 1 700 osób i zaopatruje około 30 tysięcy klientów. W 2018 roku sprzedaż Grupy wyniosła blisko 2,1 mld USD.

Od października 2007 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod symbolem ASB (ASBIS).

Więcej informacji na stronie internetowej Grupy pod adresem: www.asbis.com oraz investor.asbis.com 

Disclaimer: The information contained in each press release posted on this site was factually accurate on the date it was issued. While these press releases and other materials remain on the Company's website, the Company assumes no duty to update the information to reflect subsequent developments. Consequently, readers of the press releases and other materials should not rely upon the information as current or accurate after their issuance dates.