Rozwój z roku na rok

2020

MOCNE OSIĄGNIĘCIA W ROKU JUBILEUSZOWYM

Rok 2020 był dla ASBIS rokiem jubileuszowym. 30 lat temu powstała niewielka firma, która w trakcie tego czasu rozwinęła się do Grupy spółek i stała się wiodącym dystrybutorem z wartością dodaną, deweloperem i dostawcą produktów, rozwiązań i usług IT, IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Był to również rekordowy rok dla ASBIS! Spółka znacząco wzmocniła swoją pozycję rynkową i zwiększyła rentowność w 2020 roku. Po raz kolejny pozytywne efekty przyniosły duża elastyczność działania ASBIS, dobrze zbudowana oferta produktowa, doskonałe pokrycie rynku oraz bardzo dobre relacje z klientami i partnerami biznesowymi.

WAŻNE AKWIZYCJE

W 2020 roku Grupa zainwestowała w innowacyjny startup technologiczny – CLEVETURA LLC. ASBIS nabył 40% udziałów tej firmy, która opracowała technologię TouchOnKeys™ – klawiaturę z funkcjonalnością touchpada.

INNOWACYJNE PORTFOLIO PRODUKTÓW

ASBIS ma w swoim portfolio bardzo innowacyjne i unikatowe produkty, w tym dalszy rozwój technologii TouchOnKeys™, Prestigio Graphene PD – power banki oparte na grafenie, czy Perenio IoT Router – urządzenie wielofunkcyjne z wbudowanym centrum sterowania inteligentnym domem.

ASBIS pracował również nad podpisaniem nowych umów dystrybucyjnych. W 2020 roku Spółka została oficjalnym dystrybutorem takich firm jak: Bang & Olufsen, LEXAR, MacPaw, TINTRI, Rakuten TV, HYPERVSN.

NAGRODY

ASBIS i jego spółki zależne nadal zdobywały nagrody vendorów jako docenienie ich osiągnięć i silnej pozycji rynkowej.

Produkty ASBIS zdobyły uznanie na całym świecie - klawiatura Prestigio Click&Touch została doceniona przez jury międzynarodowego, prestiżowego konkursu Red Dot Awards jednocześnie w czterech kategoriach: Produkt innowacyjny, Produkt inteligentny, Komputer i IT oraz Telewizja i Rozrywka Domowa

2019

ASBIS umocnił swoją pozycję rynkową i zwiększył rentowność dzięki bardzo dobrym relacjom z klientami i partnerami biznesowymi, dobrze zbudowanej ofercie produktowej oraz dużej elastyczności działania. Grupa wzmocniła również swoją pozycję w sektorze usług IT dla klienta korporacyjnego poprzez przejęcie spółki AVECTIS ALC, co było kolejnym krokiem w realizacji strategii ASBIS.

INNOWACYJNE PORTFOLIO PRODUKTÓW

ASBIS opracował oraz wprowadził do swojego portfolio bardzo innowacyjne i unikalne produkty. Pod marką Prestigio Grupa wprowadziła pierwszą na świecie intuicyjną klawiaturę Click & Touch, która bazuje na innowacyjnej na skalę światową technologii TouchOnKeysTM. Technologia ta została entuzjastycznie przyjęta przez rynek, a obecnie trwają prace nad przygotowaniem nowej generacji klawiatur wykorzystujących technologię TouchOnKeys TM w laptopach, tabletach, iPadach i smartfonach oraz w telewizorach.

ASBIS podpisał również nowe umowy dystrybucyjne. W 2019 roku Spółka została oficjalnym dystrybutorem takich firm jak Ubiquiti Networks oraz ABBYY Europe GmbH.

PRESTIŻOWE KONFERENCJE

Grupa zorganizowała dwie prestiżowe konferencje IT, które wzmocniły pozycję ASBIS i przyniosły Spółce uznanie branżowe: TechFest 2019 w Bratysławie na Słowacji oraz TECH FUSION 2019 w Kijowie na Ukrainie. Oba wydarzenia były bardzo udane, wzięło w nich udział kilka tysięcy uczestników i potwierdziły bardzo silną pozycję ekspercką Spółki.

NAGRODY

ASBIS nadal zdobywał nagrody od vendorów (producenci sprzętu IT) w uznaniu swoich osiągnięć. Największy sukces w 2019 roku odniósł ASBIS Middle East, który zdobył szereg prestiżowych nagród: Volume Distributor of the Year 2019 przyznawany przez TahawulTech.com i Reseller Middle East, tytuł Top Distributor przyznawany podczas ceremonii wręczenia nagród GEC organizowanej przez GEC Media Group, VAR Nagroda ICT Champion Distributor Award i Value Added Distributor of the Year Award podczas ConneXions 2019. ASBIS Slovakia zdobył nagrodę Lenovo Best Distributor FY 2018/2019 i zdobył nagrodę Dell EMC Best Enterprise Distributor of the Year. W 2019 roku ASBIS został wybrany przez firmę Seagate Dystrybutorem Roku dla Przedsiębiorstw.

2018

ASBIS został oficjalnym dystrybutorem tak znanych marek jak Pure Storage, TYAN, AccelStor, SonicWall, Compulocks Brands Inc. Rozszerzona została również współpraca z Western Digital w zakresie włączenia produktów SanDisk do portfela dystrybucyjnego. ASBIS kontynuował rozwój i inwestycje w zakresie systemów zarządzania bydynkami. Perenio IoT spol.sro, nowa firma informatyczna, została publicznie zaprezentowana w Pradze 25 czerwca 2018 r. Nowa firma, będąca częścią Grupy ASBIS, skoncentruje się na rozwoju i produkcji Systemów Zarządzania Budynkiem, stosując technologie Internetu rzeczy (IoT) ). W 2018 r. ASBIS aktywnie uczestniczył w wystawach. GITEX TECHNOLOGY WEEK, druga co do wielkości światowa wystawa IT Computex i coroczny CloudFest 2018 były tymi na których obecny był ASBIS. 2018 rok był kolejnym rokiem nagród dla ASBIS w kategorii dostawców. Firma otrzymała tytuł „Dystrybutora Roku” w konkursie „ECA: 2018 Awards”, zdobyła dwie nagrody INTEL podczas konferencji INTEL Partner Connect, otrzymała nagrodę „Najsilniejszy wzrost urządzeń dla przedsiębiorstw w Europie Wschodniej 2017” od Western Digital oraz „Seagate Surveillance Growth FY18” . ASBIS Bośnia i Hercegowina otrzymała nagrodę Dell EMC Partner 2018, SEE Dystrybutor CSG. ASBIS Middle East otrzymał nagrodę „Program Roku dla Najlepszego Dystrybutora” oraz „Dystrybutor Roku IT (Broadline Solutions)”.

2017

ASBIS kontynuował budowanie portfolio produktów. Praca wykonana przez ASBIS została wysoko oceniona przez dostawców. ASBIS stał się dystrybutorem rozwiązań INFINIDAT w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W 2017 r. obchodzono 25 rocznicę udanej współpracy dystrybucyjnej pomiędzy ASBISc Enterprises PLC (WSE: ASB) a Seagate Technology PLC (NASDAQ: STX), światowym liderem w produkcji rozwiązań pamięci masowej dla systemów korporacyjnych, komputerów osobistych i systemów nadzoru wideo. Łącząc siły, firmy osiągnęły bardzo dobre wyniki biznesowe dzięki synergii, lojalności i wiedzy specjalistycznej. W 2017 r. ASBIS z dumą świętował 20 lat długotrwałej niezawodnej współpracy z INTEL, pozostając zaangażowanym w dystrybucję zaawansowanych technologii produktów Intela na swoich rynkach. ASBIS zdobył znaczącą nagrodę regionalną za działalność AOC w Afryce Północnej, został „Najlepszym dystrybutorem FY16 / 17” i „Dystrybutorem roku wartości dodanej” na Słowacji. ASBIS Middle East wygrał konkurs „Dystrybutor IT roku” (produkty szerokopasmowe), „Dystrybutor mobilności roku”, „Specjalistyczny dystrybutor roku” i nagrodę „Dystrybutor roku MENA Consumer Tech”. ASBIS kontynuował rozwój w swoich obszarach, zapewniając wartość dodaną swoim klientom i odróżniając firmę od konkurentów.

2016

W 2016 roku ICT nagrodziła ASBIS za doskonałość biznesową tytułem „Dystrybutor Roku Techniki MENA” w regionie Bliskiego Wschodu i „Dystrybutor Roku 2016” na Słowacji. ASBIS zdobył uznanie dostawców: między innymi nagrody od AOC - za wybitny biznes w Afryce Północnej i od ESET - za najwyższe obroty na Słowacji. ASBIS wzmocnił swoją pozycję rynkową dzięki nowym umowom rozszerzającym portfolio o zaawansowane produkty i rozwiązania, w tym oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania firmy StorageCraft, oprogramowanie i usługi BlackBerry, serwery GIGABYTE, systemy pamięci masowej i płyty główne. ASBIS wzmocnił swój potencjał ludzki. Pracownicy ASBIS stale rozwijali swoje kompetencje . Ponadto do Grupy dołączyli profesjonaliści z zakresu VAD.

2015

Kolejny stymulujący rok. Pod wpływem globalnych zawirowań gospodarczych Grupa ASBIS podjęła dynamiczne działania restrukturyzacyjne i ograniczające wydatki, które przyniosły pozytywny rezultat. W pierwszych trzech kwartałach ASBIS dokonał przeglądu portfolio produktów, wdrożył nowe procesy operacyjne i dopracował procedury kredytowe klientów. Działania te poprawiły wyniki finansowe ASBIS i wzmocniły jego pozycję rynkową w czwartym kwartale 2015 r. ASBIS rozszerzył swoją obecność regionalną na szereg umów: dodał 16 krajów do umowy z Logitech, 2 nowe regiony - do umowy z Dell i rozszerzył oficjalną dystrybucję smartfonów Apple na Armenię i Mołdawię. ASBIS podpisał umowę na trackery GPS SONQUI i rozszerzył swoje portfolio oprogramowania o pakiet oprogramowania edukacyjnego Intel na wszystkie kraje działalności ASBIS oraz licencje i aktualizacje oprogramowania BlackBerry do dystrybucji na Cyprze, w Estonii i Grecji. ASBIS zdobył znaczące nagrody regionalne: od Intela - w RCIS i META oraz od Lenovo - na Słowacji. Uhonorowany przez swoich partnerów kanałowych, ASBIS został „Najlepszym Dystrybutorem SMB 2015” na Bliskim Wschodzie i „Dystrybutorem Roku” w regionie MENA. Na podstawie raportu IT Europa ASBIS wchodzi do 10 największych dystrybutorów IT.

2014

To był wymagający rok dla działalności ASBIS. Dwa kluczowe rynki ASBIS - Rosja i Ukraina - ucierpiały na skutek zawirowań politycznych i gospodarczych, które drastycznie zmniejszyły popyt i sprzedaż w tych regionach. Jednakże, dzięki zrównoważonemu podejściu, Spółka pozostała dochodowa i zamknęła czwarty kwartał ze znacznie polepszoną rentownością. ASBIS przekierował część biznesu utraconego w regionie krajów byłego ZSRR głównie do Europy Środkowo-Wschodniej i wprowadził program głębokiej redukcji kosztów w krajach swojej działalności. Mimo, iż ASBIS musiał działać w trudnym okresie, kontynuował rozwój i zdobył szereg kontraktów: z SanDisk, Micron, BlackBerry oraz z Logitech. W ciągu roku odświeżono również pozycjonowanie rynkowe marki Canyon pod sloganem "Be Different. Catch the Trend". W szeregu regionów zdobył prestiżowe nagrody od Lenovo, Hewlett-Packard, ESET, Seagate, IBM, oraz społeczności rynkowej za najlepsze wyniki. ASBIS został również uhonorowany za inwestycję w narodową gospodarkę nagrodą "CIPA International Investment Awards 2014"; przyznawaną pod patronatem Prezydenta Cypru.

2013

Dobrze rozwinięta sieć dystrybucyjna Spółki oraz sprzedaż naszych marek własnych pozwoliła ASBIS polepszyć marże zysku brutto oraz ogólną rentowność. Zanotowaliśmy trzykrotny wzrost biznesu marek własnych jak również ponad 40% wyższy zysk netto po opodatkowaniu. Marka Canyon obchodziła 10 lecie rozwoju i sukcesu na rynku globalnym z ponad 20 milionami urządzeń Canyon sprzedanych na całym świecie. Sklepy Apple Premium Reseller zostały otwarte w Turkmenistanie oraz kolejny w Azerbejdżanie. ASBIS podpisał nowe kontrakty z ADATA, Adobe oraz ZTE; kontrakt z BlackBerry został poszerzony o Ukrainę. Osiągnięcia Spółki zostały uhonorowane przez partnerów i uznane przez klientów: nagrody "Best EMEA Distributor in FY2013" od Seagate, wyróżnienia od Intel: "Dominant position in the distribution of Intel-based smartphones and tablets"; "Components Distributor of the Year" "Mobility Vendor of the Year" oraz nagrody Seagate: "Appreciation of Outstanding Sales Performance" na Bliskim Wschodzie , "Computer Partner of the Year" w Irlandii , oraz "IBM Distributor of the Year" na Słowacji. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wybrała ASBIS jako zwycięzcę konkursu WSE IR Leader.

2012

ASBIS skorygował prognozy aby lepiej dopasować je do dynamicznie zmnieniającej się sytuacji rynkowej koncentrując się na rentowności; w połączeniu z nową strategią hedgingu walutowego Spółki pozwoliło to na stabilny korzystny progres oraz osiągnięcie wyników finansowych lepszych niż prognozy. Spółka rozwijała swoje portfolio produktowe zwiększając udział szybko rosnących i wysokomarżowych linii produktowych i zanotowała największy wzrost w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jak również w Europie Zachodniej, głównie ze względu na mocny rozwój marek własnych. Na 10-lecie marki Prestigio przypadła rekordowa sprzedaż tabletów oraz doskonały start biznesu smartfonów . ASBIS kontynuując rozwijanie nowych kanałów sprzedaży otworzył pięć sklepów Apple Premium Reseller w Armenii, Azerbejdżanie, Kazachstanie. Zdobytych zostało kilka bardzo istotnych kontraktów dystrybucyjnych z Ferrari by Logic3, Cygnett, Globo, EVault, Griffin oraz wyłączny kontrakt na dystrybucję BlackBerry w Rosji. Uznanie producentów znalazło wyraz w nominacji do nagród “EMEA Channel Academy: 2012 Awards”, 2 z 3 3 sub-regionalnych nagród “Intel Channel Business Development Awards” w RCIS oraz META, “Retail Distributor of the Year”, “Peripherals Vendor of the Year“, “Components Distributor of the Year” – na Bliskim Wschodzie.

2011

Istotna poprawa pozycji rynkowej Spółki oraz ulepszone portfolio produktowe skutkowało nominacją ASBIS do nagrody “EMEA Channel Academy 2011 Awards” w czterech regionach działalności trzeci rok z rzędu oraz zdobyciem nagrody “Middle East & North Africa Distributor of the Year” . Spółka zdobyła wyłączne prawa do dystrybucji produktów Microlab, Team Group Inc., Point of View, OCZ, Symantec, Netgear, Parallels oraz QLogic oraz jako pierwsza na rynkach EMEA z ofertą produktową AMD Memory Brand. Zdobyliśmy szereg wyróżnień w różnych regionach dzialalności: tytuł “Value Added Distributor of the Year in Slovakia”, zostaliśmy odznaczeni tytułem “Distributor of the Year in Middle East” przez czytelników magazynu “Reseller World ME” oraz otrzymaliśmy nagrodę “Regional Business Partner” w Europie Południowo-Wschodniej. W tym roku marka Prestigio należąca do ASBIS została brandem numer 1 w obszarze urządzeń GPS w krajach WNP oraz Europy Środkowo-Wschodniej ze sprzedażą prawie pół miliona urządzeń GPS oraz ponad 150,000 tabletów i czytników e-booków.

2010

ASBIS był w stanie skorzystać z ciężkiej pracy wykonanej przy fundamentach Spółki i portfolio produktowym wykonanej w ciężkich czasach. W rezultacie Spółka była w stanie polepszyć swoje wyniki na wszystkich poziomach, począwszy od przychodów, kończąc zaś na zysku netto. Zelżenie kryzysu było widoczne szczególnie na poziomie przychodów, które wzrosły we wszystkich głównych regionach naszej działalności. Najważniejsze było jednak odbicie na naszych największych rynkach - w Rosji i na Ukrainie. ASBIS ulepszył swoje portfolio produktowe podpisując kontrakty dystrybucyjne z AVG Technologies oraz rozwijając istniejące kontrakty z Dell, Buffalo, Toshiba, Hitachi oraz Acer. Pozwoliło to Spółce istotnie zwiększyć zarówno pozycję rynkową jak i przychody oraz zdobyć nagrody “IT Distributor of the Year in Slovakia” oraz “Components Distributor of the Year in MENA Region”.

2009

Najbardziej wymagający i z pewnością najtrdniejszy rok w historii działalności ASBIS. Spółka była wystarczająco proaktywna aby szybko zareagować na konsekwencje światowego kryzysu finansowego. ASBIS rozwija dystrybucję Microsoft do krajów Europy Wschodniej i Południowej i podpisał szereg kontraktów z producentami oprogramowania. ASBIS zostaje uznany przez Lenovo jako IdeaPad Platinum Distributor. W ciągu roku ASBIS podpisał łącznie 25 nowych kontraktów dystrybucyjnych, w tym z Apple na Gruzję i 9 krajów WNP, z Western Digital oraz z Infortrend. Znalazło to odzwierciedlenie w istotnym wzroście sprzedaży, gdy światowy kryzys finansowy zelżał pod koniec roku.

2008

Powstają nowe oddziały na Łotwie, w Bośni i Hercegowinie. Turcja, Cypr i Łotwa rozpoczynają sprzedaż online przez ASBIS B2B. Asbis podpisuje umowę z firmami ABBY i Philips. Rozszerzeniu ulegają umowy dystrybucyjne z Microsoft, Dell, Corsair i Toshiba. Intel przyznaje nagrodę za znaczący wzrost sprzedaży płyt głównych. Firmy Microsoft i Dell honorują ASBIS nagrodami partnerskimi. ASBIS zanotował w 2008 r. wzrost przychodów o 7,1% rok do roku.

2007

ASBIS rozszerza dystrybucję notebooków Toshiba na kraje Europy południowej i wschodniej oraz podpisuje umowę dystrybucyjną z firmą Dell. Seagate i ASBIS obchodzą 15 rocznicę współpracy. Korporacja jednoczy działania w krajach Beneluksu ustanawiając odział ASBIS NL BV. ASBIS zostaje uznany Najlepszym Partnerem firm PGI i XpertVision odbierając jednocześnie wyrazy uznania od firmy Intel za znaczący wzrost sprzedaży. ASBIS zdobywa uznanie i zaufanie inwestorów na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

2006

ASBIS zdobywa 15 nagrodę firmy Intel od 1998 roku, tak samo jak nagrody od firm Kingston, Transcend, PQI i Info-Tek za wybitne osiągnięcia biznesowe. Nawiązuje także nowe umowy dystrybucyjne z Silverstone, Patriot i Toshiba. 25 października ASBISc Enterprises trafia na listę firm notowanych na londyńskiej giełdzie. Generuje obroty w rekordowej wysokości 1 miliarda dolarów.

2005

Firma obchodzi 15 rocznicę istnienia ASBIS Group i 10 rocznicę istnienia ASBIS Enterprises. ASBIS otrzymuje nagrodę honorową od firmy Intel za najbardziej innowacyjną i efektywną promocję rozwiązań mobilnych w regionie CEE i CIS oraz za najlepsze wyniki sprzedaży serwerów marki Intel. Firma nawiązała dystrybucję z większą ilością sprzedawców.
Foxconn i  Supermicro podpisały porozumienie z ASBIS. Ponad 15 lat obecności na rynku IT pozwoliło na ugruntowanie pozycji ASBIS jako znaczącego gracza wśród sieci dostawców komponentów komputerowych. 

2004

ASBIS otrzymuje tytuły „Najszybciej rozwijającego się dystrybutora elementów elektronicznych” w regionie EMEA, nagrodę „Dystrybutora Roku” marki PQI oraz Tripp Lite. ASBIS zakłada swoje biura w Afryce; szczególnie zaznacza swoją obecność w Afryce południowej.

2003

ASBIS dostaje status wyłącznego dystrybutora marki Seagate na Europę Wschodnią. Podpisuje także kontrakty z Adaptec, Sony Semiconductor & Electronics Solutions oraz Toshiba.
W ramach programu „Build Your Own Notebook” ASBIS rozpoczyna dystrybucję komponentów do składania komputerów przenośnych. ASBIS jest obecny w 25 krajach. Jego 36 biur generuje 680 milionów dolarów obrotu obsługując 11000 klientów przez 4 centra dystrybucyjne i 33 lokalne magazyny.

2002

ASBIS posiada aktywne 32 oddziały w 22 krajach.\Nowo otwarte biuro rozpoczyna swą działalność w Wielkiej Brytanii. ASBIS zyskuje miano dystrybutora roku w Bułgarii. Dochody spółki sięgają 540 milionów dolarów (jest to 44% wzrost w stosunku do roku 2001)

2001

Rozwój spółki na terenie Rosji – klienci zyskują możliwość zamawiania produktów lokalnie. ASBIS zyskuje tytuł „Najszybciej rozwijającego się dystrybutora na budujących się rynkach Europejskich”. Produkty Canyon są dostępne dla 10000 klientów w 20 krajach. ASBIS transportuje rekordową liczbę 1750000 sztuk dysków twardych.

2000

Centrum dystrybucyjne w Dubaju staje się głównym punktem zaopatrzenia na Azję Środkową i Zatokę Perską. Spółka osiąga obrót w wysokości 285 milionów dolarów. Jest znana jako największy dystrybutor komponentów komputerowych w Europie Wschodniej 

1999

Centrum dystrybucji w Pradze przeradza się w ośrodek zaopatrzenia klientów kluczowych na terenie Europy Środkowej i Wschodniej.

1998

Otwierają się nowe oddziały spółki w Czechach, Chorwacji, Jugosławii, Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowenii oraz na Węgrzech. Podpisany zostaje kontrakt dystrybucyjny z Quantum.

1997

ASBIS osiąga obrót w wysokości 100 milionów dolarów. Jest rozpoznawany jako najszybciej rozwijający się dystrybutor komponentów komputerowych na terenie EMEA. Podpisuje kontrakty dystrybucyjne z Intel, IBM oraz Chinatech. Otwarte zostają biura w Estonii i na Ukrainie.

1996

ASBIS zyskuje pierwszych partnerów w Rosji i Kazachstanie, co pozwala mu na dalszy rozwój.

1995

ASBIS Enterprises Limited rozpoczyna swoją działalność na Cyprze. Jest rozpoznawany jako główny dystrybutor Seagate w 5 krajach dawnego Związku Radzieckiego.