ASBIS PODWOIŁ ZYSK NETTO W OKRESIE I-III KW. 2020 R. I SPODZIEWA SIĘ REKORDOWYCH WYNIKÓW W TYM ROKU

Listopad 05, 2020

KOMUNIKAT PRASOWY

ASBIS PODWOIŁ ZYSK NETTO W OKRESIE I-III KW. 2020 R. I SPODZIEWA SIĘ REKORDOWYCH WYNIKÓW W TYM ROKU

KOMUNIKAT PRASOWY - Limassol, Cypr; Warszawa, Polska; 5 listopada 2020 r.

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, wypracował świetne wyniki finansowe zarówno w okresie trzech kwartałów tego roku, jak i w samym III kwartale 2020 r. Przychody ze sprzedaży za okres I-III kw. 2020 r. wyniosły ponad 1,5 mld USD w porównaniu do blisko 1,3 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 20%. Zysk netto w tym czasie podwoił się i wyniósł 15,1 mln USD, w porównaniu do 7,2 mln USD w okresie I-III kw. 2019 roku.

W samym trzecim kwartale 2020 roku ASBIS znacząco poprawił zarówno przychody, jak i zyski. Przychody wyniosły 619,7 mln USD (wzrost o 34% względem III kw. 2019 r.), natomiast zysk netto wyniósł 10,4 mln USD, co oznacza wzrost o 126% w odniesieniu do porównywalnego okresu ubiegłego roku.

ASBIS pozostaje dystrybutorem pierwszego wyboru dla wielu światowych producentów IT, a strategią Grupy jest wypracowywanie jak najlepszych wyników dla swoich akcjonariuszy. W okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 roku największy udział w przychodach Grupy miały kraje byłego ZSRR (ponad 53-proc. udział) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (blisko 26-proc. udział). Największym krajem pod względem przychodów wypracowanych w okresie I-III kw. 2020 roku była Rosja.

Polska zagościła już na stałe wśród 10 krajów o najwyższych przychodach w Grupie, zajmując w okresie I-III kw. 2020 roku 9. miejsce z przychodami na poziomie ponad 46,1 mln USD (wzrost o 82% względem analogicznego okresu ubiegłego roku).

22 października 2020 r. Grupa podwyższyła prognozę zysku netto na 2020 rok opublikowaną 11 sierpnia. ASBIS spodziewa się, że przychody ze sprzedaży w 2020 r. będą się kształtowały pomiędzy 2 mld USD a 2,2 mld USD, natomiast zysk netto po podwyższeniu będzie na poziomie pomiędzy 23 mln USD a 25 mln USD.

4 listopada 2020 r. Rada Dyrektorów Spółki podjęła uchwałę o wypłacie akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku Spółki za 2020 r. w wysokości 5 550 000 USD. Zaliczką objętych będzie 55.500.000 akcji Spółki, co oznacza wypłatę zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 0,10 USD na akcję. Dzień ustalenia prawa akcjonariuszy do zaliczki dywidendy został ustalony na 7 grudnia 2020 r., natomiast dzień wypłaty zaliczki na 17 grudnia 2020 r.

Ten rok jest inny pod wieloma względami. Po raz pierwszy w historii wszyscy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia większości naszych działań do internetu. Oznacza to zwiększone wydatki na sprzęt przeznaczony nie tylko do pracy, ale też nauki czy rozrywki. Dlatego jest to też czas, w którym firmy specjalizujące się w sprzedaży czy też produkcji sprzętu przeznaczonego do kreowania i dzielenia się informacjami radzą sobie bardzo dobrze. ASBIS zdecydowanie należy do tej grupy. Dzięki skutecznej strategii oraz sprawnemu zarządzaniu szybko potrafiliśmy dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych, dlatego nasza sytuacja jest obecnie bardzo dobra, spodziewamy się, że nasze wyniki będą w tym roku rekordowe” – powiedział Siergiej Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

„Najbardziej gorący okres w naszej branży, czyli IV kwartał, już się rozpoczął. Jesteśmy do niego bardzo dobrze przygotowani. Rozwijamy nie tylko klasyczną dystrybucję IT, ale również segment ESD (Electronic Software Distribution), którego przykładem były ostatnio zawarte przez nas umowy z Rakuten TV, MobiSystems oraz MacPaw. Wprowadzamy też nowe produkty i podpisujemy kolejne umowy na dystrybucję, jak ostatnio podpisana umowa na dystrybucję produktów Logitech w Rosji. Rozwijamy też sieć sklepów internetowych zarówno dla klienta końcowego, jak i biznesowego. Już teraz 60% transakcji odbywa się on-line. Działamy prężnie i wykorzystujemy wszystkie okazje rynkowe, które są dla ASBIS i jej akcjonariuszy zyskowne” – dodał Siergiej Kostevitch.

SZCZEGÓŁOWE DANE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY  

SPRZEDAŻ WEDŁUG REGIONÓW  

Regiony krajów byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie mają największy udział w przychodach Grupy. Nie zmieniło się to ani w III kwartale 2020 r., ani w okresie dziewięciu miesięcy 2020 r. Udział regionu krajów byłego ZSRR w przychodach ASBIS ogółem wzrósł do 55,03% w III kwartale 2020 roku z 52,21% w III kwartale 2019 roku i do 53,21% w okresie dziewięciu miesięcy 2020 roku z 51,29% w analogicznym okresie 2019 r.


SPRZEDAŻ WEDŁUG KRAJÓW

Analiza według krajów potwierdza doskonałe wskaźniki wzrostu, które Grupa była w stanie osiągnąć we wszystkich głównych krajach działalności. Krajami o najwyższym wzroście sprzedaży w okresie I-III kw. 2020 r. były:

 • Polska – wzrost o 81,6%
 • Holandia – wzrost o 70,2%
 • Kazachstan – wzrost o 45,1%
 • Białoruś – wzrost o 31,8%
 • Ukraina – wzrost o 16,8%
 • Rosja – wzrost o 16,6%.

Sprzedaż w regionie krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, którego wynik zależy głównie od przychodów w krajach GCC (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt), wzrosła w III kw. 2020 r. o 36,7% w porównaniu do III kw. 2019 r., oraz o 12,5% w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Sprzedaż w Europie Zachodniej odnotowała wzrost zarówno w III kwartale 2020 roku, jak i za dziewięć miesięcy 2020 r. odpowiednio o 54,2% i 12,5% w porównaniu do analogicznych okresów 2019 roku.

Więcej informacji mediom udziela:

  Iwona Mojsiuszko
  8Sense Public Relations
  Tel. +48 502 344 992
  E-mail: iwona.mojsiuszko@8sensepr.pl

   

  Najważniejsze informacje o ASBIS  

  ASBISc Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej (IT) na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA): Europie Środkowo-Wschodniej, republikach nadbałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, łączącym szeroki zasięg geograficzny działalności z szerokim portfolio produktów dystrybuowanych w modelu "one-stop-shop".

  ASBIS Enterprises Plc ma siedzibę na Cyprze i specjalizuje się w dystrybucji sprzętu i oprogramowania komputerowego, rozwiązań mobilnych, komponentów IT i peryferiów, a także szerokiej gamy produktów informatycznych i urządzeń cyfrowych. Spółka założona została w roku 1990, prowadzi obecnie sprzedaż w 56 krajach świata.

  Grupa dystrybuuje produkty wielu producentów oraz jest producentem marek: Prestigio (tablety, pamięci zewnętrzne, urządzenia GPS i car-DVR, multiboardy, itp.), Canyon (power banki, produkty sieciowe i inne urządzenia peryferyjne) i Perenio („IoT”).

  ASBIS posiada podmioty zależne w 27 krajach, zatrudnia blisko 1 800 osób i zaopatruje około 20 tysięcy klientów. W 2019 roku sprzedaż Grupy przekroczyła 1,9 mld USD.

  Od października 2007 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod symbolem ASB (ASBIS).

  Więcej informacji na stronie internetowej Grupy pod adresem: www.asbis.com oraz investor.asbis.com

Disclaimer: The information contained in each press release posted on this site was factually accurate on the date it was issued. While these press releases and other materials remain on the Company's website, the Company assumes no duty to update the information to reflect subsequent developments. Consequently, readers of the press releases and other materials should not rely upon the information as current or accurate after their issuance dates.